Nawoływanie o niezapominaniu o sezonowej wymianie ogumienia dotyczy zwykle opon zimowych. Jest to zrozumiałe, ponieważ na „zimówkach” można swobodnie przemieszczać się po asfalcie, gdy już na oponach letnich jazda po śniegu i lodzie będzie bardzo utrudniona i niebezpieczna. Dlaczego jednak nie pozostawiać na felgach opon zimowych na cały rok i darować sobie rokroczną dwukrotną zmianę ogumienia? Czy wymiana zimówek na letnie ma sens?
Dlaczego trzeba zmieniać opony w samochodzie na sezonowe?
Pod koniec zimy, chociaż częściej już podczas trwania wiosny pod zakładami wulkanizacyjnymi i warsztatami samochodowymi ustawiają się kolejki samochodów. Właściciele tych akurat aut pragną zmienić zimówki na opony letnie. Dlaczego wymiana opon zimowych na letnie jest konieczna?
Ogumienie zimowe produkowane jest z miękkich mieszanek gumy o wyższej zawartości kauczuku. Właśnie to sprawia, że nadają się świetnie do radzenia sobie w warunkach zmniejszonej przyczepności, czyli na śniegu i lodzie. Jednak w sytuacji wzrostu temperatury powietrza i przy suchych drogach tracą one swoje własności.
Przede wszystkim mieszanka, która na śniegu skraca drogę hamowania, w wypadku suchych nawierzchni nie sprawdza się już tak dobrze. Wszystkie testy wskazują na wydłużanie drogi hamowania na nawierzchniach o zwiększonej przyczepności w wypadku miękkiego ogumienia. Takie ogumienie stawia również wyższe opory toczenia.
Odpowiedź jest więc oczywista, wymiana opon z zimowych na letnie, jak i wymiana opon z letnich na zimowe ma za zadanie podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Dlatego z zamiarem dbania o własne i innych bezpieczeństwo należy przeprowadzić wymianę opon z zimowych na letnie już w chwili zaistnienia na dobre wiosny, gdy długoterminowe prognozy pogody wyraźnie wskazują utrzymywanie się plusowych temperatur. Natomiast drugim aspektem optującym za wymianą jest ekonomia. Opony zimowe na suchym asfalcie bardzo szybko się zużywają i zbyt długie ich używanie przy plusowych temperaturach może nawet prowadzić do ich nieprzydatności w kolejnym sezonie zimowym.
Czym się charakteryzują opony letnie?
Opony samochodowe letnie należy zakładać jak najszybciej przy podwyższonych temperaturach. Warto przy tym znać z grubsza ich charakterystykę, co może być pomocne, gdy planowany jest zakup letniego ogumienia. Opony na lato są produkowane z mieszaniny kauczuku sztucznego oraz sadzy i charakteryzują się:
• wyższą twardością i lepszym przystosowaniem do jazdy w temperaturach plusowych;
• mają mniejsze kostki bieżnika i krótsze rowki, co sprzyja zwiększonej przyczepności na suchych drogach;
• mają wbudowane specjalne kanaliki umożliwiające szybsze odprowadzanie wody podczas opadów deszczu.
Podczas wymiany opon warto zadbać jednocześnie o ustawienie zbieżności kół, ich prawidłowe wyważenie oraz o właściwe ciśnienie w oponach. Zarówno źle ustawiona zbieżność, wyważenie, jak i niewłaściwe ciśnienie szybko doprowadzają do zniszczenia opon.